Tiskové zprávy

Přežít pár týdnů povinný home office neříká nic o schopnosti firmy fungovat efektivně ve flexibilním režimu dlouhodobě

12. 5. 2020

Zatímco celosvětově již 62 % firem má definovanou strategii pracovní flexibility, která mnohým usnadnila akutní hromadný home office, v České republice v době „před pandemií“ měly možnost běžně pracovat z domova jen 4 % zaměstnanců2, na zkrácený úvazek pak dalších 6 %. Jak se firmy se situací popraly, co je teď čeká za výzvy a jaká se nabízí řešení?

Flexibilita pracovního prostředí v českých firmách

„Flexibilita práce je na trhu práce extrémně žádaná a celosvětově se ukazuje, že nejen funguje, ale v mnoha případech je dokonce efektivnější než klasické pracovní úvazky. České firmy nyní ve velkém vyzkoušely, jak může fungovat home office. Také se ale již po několika týdnech trvání výjimečného stavu setkáváme s firmami, které si uvědomily, že aby takové nastavení fungovalo dlouhodobě, je třeba jej nastavit komplexně,” říká Zdeňka Studená, zakladatelka a Managing Partner FLEXJOBS.CZ. Její společnost se flexibilním pracovním prostředím zabývá již od roku 2015. Podle ní leží největší zátěž na manažerech, kteří musí přenést veškeré fungování týmů, tj. operativu, plánování, ale i motivaci a rozvoj, do virtuálního prostoru. Například všechny schůzky automaticky plánovat na dálku, nastavit aktuální sdílení informací v týmu, ať jsme kdekoliv, zajistit průběžnou zpětnou vazbu atd.

Za menšinu firem, které mají flexibilitu ve svém DNA potvrzuje situaci i ředitel společnosti Liftago Ondřej Krátký: „Flexibilita v práci s lidmi není jen něco, co nám v současné krizové situaci zjednodušilo fungování, je to dlouhodobá sázka na osobní růst a spokojenost týmu i spokojenost řidičů na platformě. Liftago řidiči sice nejsou našimi zaměstnanci, ale do našeho tržiště přepravy se mohou zapojovat naplno nebo podnikat jen v částečné kapacitě. Bez časové flexibility, kdy se k nám mohou zapojit, by podstatná část z nich tuto práci nedělala. Bez otevřenosti k potřebám interního týmu Liftaga bychom přišli o řadu talentovaných lidí. Máme příklady zkrácených úvazků kvůli cestování nebo sebevzdělávání, případně s úvodní konzultační spolupráci, která oběma stranám umožnila poznat se a nastavit spolupráci dále.“

„Před březnem roku 2020 mnoho firem bralo flexibilní pracovní kulturu jako trend. Dnes je to pro mnohé nutnost a cesta, jak přežít krizi a připravit se na budoucnost,“ dodává Zdeňka Studená. Zároveň podotýká, že stávající fungování v krizovém módu není pro většinu firem dlouhodobě udržitelné. Firmy budou potřebovat systematické a koncepční uchopení vzdálené spolupráce. To zahrnuje předefinovat interní procesy například v HR, zavést potřebné technologie a vytrénovat dovednosti pro vedení a spolupráci na dálku. Největší výzvou je ale dosáhnout změny přístupu těch, kdo nejsou fanoušci technologií a práce na dálku.

← Zpět na archiv