Bezhotovostní platba na dobírku

U jízd s našimi partnery je zákazníkovi umožněno platit na dobírku. Výběr dobírky je realizován skrz platební terminál nainstalovaných ve Vašem telefonu. Zákazník dobírku může platit pouze kartou.

Pro Vás řidiče to znamená více zakázek a více vydělaných peněz.

Pro připojení se k dobírce musí váš telefon splňovat následující parametry:

 • Operační systém Android 8 a novější verze
 • Telefon musí mít funkci NFC

Pokud máte nevyhovující telefon (je nutné mít NFC a Android 8+), dobírku bohužel nelze realizovat.

Co je třeba udělat pro přidání se k dobírce?

 1. Po vašem přihlášení se do aplikace Liftago Driver automaticky identifikujeme, zda je váš telefon vhodný nebo nevhodný pro využívání dobírky.
 2. V případě, že váš telefon dobírce vyhovuje, necháme Vám zaslat email s odkazy na stažení aplikací GP Tom a GP Pin, přes které je dobírka provozována.
 3. Do aplikací se přihlásíte dle přihlašovacích údajů, které naleznete ve stejném emailu.
 4. Následně přejdete do aplikace Liftago Driver a provedete tzv. Ověřovací platbu. (naleznete v menu aplikace)
 5. Pokud úspěšně projde ověřovací platba, tak už není nutné podnikat žádné kroky, ani aplikace GP znovu otevírat, aplikace Liftago Driver vždy aplikaci GP “vyvolá” sama.

Ověřovací platba

Po stažení aplikací a následném přihlášení se do aplikace GP tom doporučujeme provézt tzv. ověřovací platbu. Ověřovací platbu naleznete v sekci „Váš profil“, kde vyberete možnost zásilky na dobírku. Naše aplikace tak ověří, zda váš telefon splňuje veškeré parametry pro platbu na dobírku a pokud tomu tak je, vyzve vás k ověřovací platbě. V případě problémů vás poté aplikace nasměřuje na email, kam se obrátit.

Jak to bude fungovat při zakázkách s dobírkou?

Aplikace vás celým procesem bude provádět, pro jistotu však dopředu uvádíme jednotlivé kroky, ke kterým se můžete později vrátit.

 1. U zákazníka, který si vybral platbu dobírkou, uvidíte oranžový proužek s platební metodou Dobírka.
 2. Při doručení nejprve ověřte totožnost příjemce v případě, že vás k tomu aplikace vyzve.
 3. a poté budete přesměrováni do aplikace, přes kterou provedete platbu.
  a) Příjemce může platit pouze přiložením bezkontaktní karty, chytrého telefonu nebo hodinek na zadní stranu vašeho telefonu. Nemusíte mít obavy, zákazník o tom byl předem informován v SMS zprávě. Není možné platit kartou, která nepodporuje bezkontaktní placení.
  b) Pokud by příjemce nebyl schopen zaplatit kartou, přeberte hotovost. U vybraných partnerů je možnost platit i hotovostí.
 4. Po úspěšně provedené platbě se zeptejte příjemce, zdali chce poskytnout účtenku. Účtenku mu pak můžete zaslat pomocí dobírkové aplikace.
 5. Na závěr už v dobírkové aplikaci stiskněte tlačítko Dokončit, které vás přesměruje zpět do řidičské aplikace Liftago, a předejte balíček.

Přikládáme obrazovky, se kterými se v průběhu dobírky setkáte

Praktické rady

 • Aplikace GP musí být nainstalovány na stejném telefonu jako aplikace Liftago Driver.
 • Není možné používat aplikaci pro dobírku na platby od zákazníků taxi, ale řešíme, aby to v budoucnosti možné bylo.
 • Když dobírku se zákazníkem realizujete, je potřeba kartu u telefonu přidržet pár sekund, než se na telefonu objeví, že transakce proběhla.
 • Pokud bude po zákazníkovi vyžadován PIN, z bezpečnostního důvodu po zadání jedné číslice dojde ke změně umístění všech číslic. Tzn. že zákazník nebude mít k dispozici tradiční rozmístění všech číslic, ale budou se mu “mixovat”.
 • Pokud Vám při zadávání pin kódu aplikace GP tom napíše, že platba selhala, či špatně načtená karta, pak je nutné se ujistit, že máte aktualizovanou aplikaci GP tom PIN, po její případné aktualizaci je třeba vynutit její ukončení/zastavení. Vynucené ukončení naleznete v nastavení -> aplikace -> GP tom PIN -> vynutit ukončení
 • Pokud zákazník nebude moci z nějakého důvodu zaplatit bezhotovostně, je možné vybrat hotovost. V aplikaci tedy zvolte možnost platba v hotovosti a hotovost přeberte. Detailní informace o zaslání částky Liftagu naleznete na odkazu zde.
 • Vždy udržujte aplikace Liftago Driver a GP tom aktualizované na nejnovější verzi, předejdete tak případným problémům.
 • V případě, že se vám na displeji nezobrazuje tlačítko pro potvrzení PINu (zejména u telefonů Samsung), tak prosím přejděte do nastavení telefonu -> vyberte možnost displej -> zvolte FHD a uložte. Poté se již bude tlačítko zobrazovat.
 • NFC čip se nejčastěji nachází poblíž fotoaparátu, při problému s nalezením místa pro přidání karty tedy nejprve vyzkoušejte místa v okolí fotoaparátu. Čip na platební kartě se pokuste přiložit co nejblíže k NFC čipu na vašem mobilním telefonu.
 • Pokud máte na zadní straně telefonu přilepený magnetický plíšek, prosíme, sundejte ho, magnetický plíšek znemožňuje načtení karty a použití NFC.
 • V případě, že se vám karta nenačte na první pokus, zopakujte načtení vícekrát.
 • Pokud má zákazník možnost platit pomocí Google pay či Apple Pay, požádejte ho o platbu touto možností (načtení platby probíhá rychleji a spolehlivěji).

Časté dotazy řidičů

Proč je to potřeba?
V rámci rozvozu zásilek je stále velké množství objednávek u většiny partnerů řešeno s platbou na dobírku. Vzhledem k tomu, že chceme s těmito partnery spolupráce rozvíjet, bylo nutné nalézt řešení, abychom ty platby byli schopni vybírat skrze aplikaci Liftago. Z tohoto důvodu jsme si vybrali GP tom, kde je výběr jednoduchý a to skrze mobilní telefon.

Na jaké IČO a číslo účtu se dobírka realizuje?
Při dobírce se transakce realizuje na účet Liftaga a vám se tak nenavyšuje zdanitelný příjem, ani není potřeba následně cokoliv účetně a transakčně řešit. Vše je nastaveno na Liftago a vy máte příjem jen za jízdu jako takovou, na což jste zvyklí a kromě pár kliků navíc během transakce nic navíc dělat nemusíte.

Co když můj telefon nevyhovuje platbě na dobírku, ale chtěl bych se k ní přidat?
Připojení se k dobírce bude možné ihned po pořízení nového telefonu s Androidem 8+ a NFC. V případě, že si zakoupíte nový telefon, který bude splňovat tyto podmínky, kontaktujte nás na emailu [email protected] a my Vám necháme zaslat přihlašovací údaje a odkazy na aplikace GP.