Tiskové zprávy

Stihnou se doručit online nákupy? Proč dochází v Česku obaly? Budou večírky online?

10. 12. 2020

Vážení,

jako firma s daty a postřehy z přepravy osob i zboží v celém Česku vám rád čas od času zašlu trendy, které rádi s pomocí kolegů podpoříme kontakty, čísly a doplňujícími informacemi.

Povědomí o těchto trendech pomáhá zrychlit nástup a podporu inovací v Česku hned v několika oborech a má pozitivní dopady na post-covid ekonomiku i kvalitu života u nás. Aktivně tyto trendy řešíme. Tady jsou některé z nich:

——————————————————————————
V Česku dochází prodejcům obaly. Důležitější je vědět proč: důvodem je přesun zákazníků z klasického retailu do online nakupování a tedy i nárůst spotřeby obalového materiálu pro balení online nákupů.
Říkají nám to obchodníci a výrobci těchto obalů. Proč to řešíme? Liftago má řešení: nevozí zásilky přes depa, ale zákazníkům je dopravuje hromadně a přímo přes síť menších přepravců a na přesný čas, zboží tak není potřeba nákladně balit a má minimální a vratky a poškození. Doplnění klasické zásilkové dopravy o hromadné doručování na přesný čas napřímo změní svět: sníží náklady doručování a i dopady online nakupování na dopravní situaci i životní prostředí. Přechod do online nakupování je jako přechod z jízdy na koních do aut.

——————————————————————————

Stihnou se doručit dnešní online nákupy a dárky včas? Velká část ne. Systémy dep a doručovacích služeb jsou stavěné na nárůsty v řádech desítek procent, nikoliv na zdvojnásobení poptávky. Problém není v nedostatku přepravců, ale hlavně v třídící kapacitě ve skladech a depech.
Proč to řešíme? Vidíme to na číslech a zkušenostech našich partnerů – dodáváme jim kapacitu na přímé doručování desítek tisíc dárků a nákupů, tedy mimo depa a úzká hrdla tradičního systému. Náklady pro obchodníky jsou obdobné, doručování je však přesnější, ale vyžaduje adaptaci na straně obchodníků. Říkáme tomu sdílená logistika. Liftago především díky logistice a doručování na přesný čas takto roste už do více než 18ti měst.

——————————————————————————

Uvolňujeme a zavírání, aneb ‚Budou letos Vánoční večírky online?‘ Podle zájmu firem o doručování vánočních sad zaměstnancům domů to vypadá, že budou. Řada velkých firem již teď organizuje online setkávání a virtuální místnosti, kde jejich zaměstnanci budou slavit blížící se konec roku. Firmy tak řeší možnost distribuce občerstvení a dárků pro své zaměstnance, s doručením pokud možno během pár hodin před zahájením samotného vánočního večírku. Poptávka po přepravě firem se bije už s tak nedostatečnou kapacitou pro rozvoz vánočních nákupů.
Odkud čerpáme zdroje? Více jak tisíc firemních zákazníku taxi i logistiky od Liftaga postupně poptává na poslední chvíli logistiku vánočních večírků, dárků pro zaměstnance a firemní klienty.

——————————————————————————
Jak lidé reagují na rozvolnění? Vyrazili opravdu ven nakupovat, slavit a pracovat?
Z našich dat z měst vidíme, že lidé na rozvolnění čekali a chtěli ho využít. Během čtvrtku 3. 12., kdy došlo k částečnému rozvolnění, vyskočila poptávka po taxi na dvojnásobek proti předchozímu dni. Největší objem poptávek se soustředil na čas kolem 22. hodiny, kdy docházelo k uzavření restaurací a barů. V některých místech byla poptávka natolik vysoká, že docházelo k prodloužení čekací doby. Do té doby měla podzimní vlna pandemických opatření na trhu (nikoliv u Liftaga) podobný dopad jako ta jarní, tedy útlum na úrovni okolo 70 i více % oproti předchozímu roku.

——————————————————————————

Nejen pro tato témata vám rádi poskytneme další informace nebo předáme vhodné kontakty. Při odpovědi prosím ponechte v kopii kolegy, kteří rádi dohledají další informace, případně adresujte [email protected]. S kolegy také budeme rádi za zpětnou vazbu.

Hodně zdraví a krásný závěr roku!

Ondřej Krátký
spoluzakladatel & ředitel Liftago, a.s.

Co je dnes Liftago? Se zvyšujícím se počtem řidičů a kurýrů (2000+) je Liftago v ČR nejrozsáhlejší sítí pro logistiku lidí i zboží. Vozíme zákazníky taxi nebo zboží v 18 městech. Ze spolehlivé české taxi aplikace, která se odlišovala od všech výběrem licencovaných řidičů, jsme se stali platformou, přes kterou přepravuje sebe, jiné pasažéry nebo zboží více než 500 000 zákazníků (od soukromé klientely po tu firemní – hotely, menší firmy i korporace, e-shopy či distributory). Liftago je stále zcela česká firma, která necílí jen na rychlý růst, ale především dlouhodobě zdravý a udržitelný růst. Věří, že k udržitelnosti dopravní situace pomůže jeho technologie sdílení přepravní kapacity a vznik profese “přepravců všeho”.

← Zpět na archiv